Rukojeť paličky hraje důležitou úlohu a vytváří u bubeníka konečný pocit ze hry. Na první pohled by se mohlo zdát, že je to jen ta nejobyčejnější část paličky, která nemá na nic vliv, ale není tomu tak.

Pravdou je, že se ve světě z 99% setkáte s klasickou rukojetí – a bohužel v České republice je to plných 100%. Žádný importér totiž nechce riskovat takový dovoz – když se mu přece normální paličky tak dobře prodávají – že? Ale přesto takové úpravy existují – a když už v souvisejících článcích probíráme vše možné o paličce, je třeba zmínit se i o tomto. Aby to bylo trochu srozumitelnější, popíšeme si jednotlivé úpravy a jejich funkci přímo na jednotlivých příkladech a vyobrazeních.

Diamond_grip.jpgDrážkovaná a rukojeť.
Má zabránit klouzání paliček. Drážky na rukojeti působí, že paličky v ruce lépe sedí. Tuto úpravu nabízí více výrobců - na obrázku je od americké firmy Trueline Drumsticks.

grip_pro_orca.jpgVroubkovaná rukojeť.
Má zabránit klouzání paliček jako předchozí úprava. Vroubkování funguje tak, že prsty se na nich hůře smekají, takže paličky v ruce lépe sedí. Tuto úpravu nabízí více výrobců - na obrázcích je od francouzské firmy Pro Orca.

Squarebeat.jpgČtvercové, nebo mnohoúhelníkové rukojeti.
Mají jednak zabránit protáčení paliček v ruce a dále dovolují přenést tlak na paličce od ukazováčku k palci, což vám dá lepší kontrolu nad ovládáním paličky. Úpravy nabízí Unigrrip 2000 a Squarebeat Drumstick. 

unigrip_guma.jpgPlastové a pogumované rukojeti.
Mají za úkol redukovat vibrace, zabránit klouzání a zlepšit úchop paličky. Tyto úpravy bývají buď jen jednoduché, nebo kombinované s různými tvary, nebo vroubkováním rukojeti tak, aby co nejlépe zvýšily komfort uchopení paličky. Úpravu nabízí Scorpion sticks a Unigrip 2000.

zildjian_antivibe.jpgAntivibrační úpravy rukojeti.
Jsou doménou firmy Zildjian. Ta ve spolupráci s akreditovanou Simsa Vibration Laboratory navrhla úpravu, která snižuje klíčové kmity probíhající v paličce po úderu. Úprava spočívá v patentovaném umístění gumové výplně v patce paličky, která toto chvění efektivně pohlcuje.

zlabek.jpgŽlábek na rukojeti.
Tuto úpravu nabízí více firem. Do žlábku lépe zapadne palec, čímž má palička tendenci držet a neklouzat. Bubeník pak může více zapojit další prsty k ovládání paličky.

Billy_Ward_Stick.jpgVýčnělek na rukojeti.
Tuto úpravu nabízí Trueline Drumsticks a má dvě funkce: jednak posouvá těžiště paličky více k jejímu otočnému bodu, takže se palička stává lépe ovladatelnější, a za druhé zabraňuje klouzání paličky z ruky. Negativum této úpravy ovšem spočívá v tom, že by měla být dělána „do ruky“ konkrétnímu bubeníkovi. Každý totiž drží paličku trochu jinak a tak se stane, že to co jednomu hráči pomůže se u druhého stává velkým negativem.

hornet_grip.jpgTvarové rukojeti.
Tento typ rukojetí navrhl bývalý vývojář Vic Firthu Robert Wilhelm ve spolupráci s Kingfield Wood Products. Rukojeť má dvě funkce – jednak umožnit lepší a stabilnější držení paličky a jednak omezit vibrace pomocí vložných gumových kroužků na patce paličky. Ovšem také o těchto paličkách platí to, co bylo už řečeno výše – z důvodu rozdílného držení se nehodí do rukou úplně každému.

Billy Cobham.jpgRůzné úpravy zakončení paličky.
Toto bývá záležitost většinou různých bubeníků, kteří si je nechávají dělat pro své potřeby. Mají fungovat buď pro lepší uchopení paličky, anebo při otočení paličky jako hlavička pro razantní úder.

 

 

Carmine Appice.jpg